16 czerwca, 2024

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Słuchawki douszne przewodowe – dla kogo będą odpowiednie?

Słuchawki dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe, a także nauszne i douszne. Łącznie do wyboru masz wiec cztery główne typy urządzeń. Kiedy warto wybrać słuchawki douszne przewodowe? Sprawdź, jakie są ich mocne i słabe strony w porównaniu do różnych modeli nausznych oraz dousznych bezprzewodowych.

Słuchawki douszne przewodowe a inne rodzaje słuchawek

Słuchawki douszne przewodowe, jak sama nazwa wskazuje, mają dwie główne cechy, którymi różnią się od innych typów słuchawek.

  1. Wkłada się je do ucha, a dokładniej do kanału słuchowego, stąd nazywane są też słuchawkami dokanałowymi. Alternatywne rozwiązanie to słuchawki nauszne, które obejmują całe ucho z zewnątrz.

  1. Dźwięk jest transmitowany w tradycyjny sposób, czyli za pomocą kabla/przewodu. W przeciwieństwie do słuchawek bezprzewodowych, które przesyłają sygnał najczęściej przez fale radiowe (zwykle dzięki technologii Bluetooth) lub podczerwień.

Dla kogo więc modele douszne będą odpowiednie? I czemu słuchawki przewodowe ciągle cieszą się popularnością mimo coraz powszechniejszego wykorzystania bezprzewodowego przesyłu danych?

Słuchawki douszne i nauszne – kiedy wybrać jedne, a kiedy drugie?

Prawdopodobnie największą przewagą modeli nausznych nad dousznymi jest jakość dźwięku. Nic w tym dziwnego, bo głośniki w słuchawkach są po prostu znacznie większe. Łatwiej więc osiągnąć idealnie czyste brzmienie i głębokie, bardzo dobre basy nawet przy dużej głośności.

Słuchawki nauszne idealnie sprawdzają się do użytku domowego i biurowego, a nawet w podróży i gdy na krócej wychodzisz z domu, lecz nie przeszkadza Ci noszenie ich na szyi, kiedy akurat nie słuchasz muzyki. Ponieważ są jednak większe i wielokrotnie cięższe niż modele dokanałowe, mogą być mniej poręczne  wygodne.

Główne zalety słuchawek dousznych to z kolei niewielkie rozmiary i waga, które przekładają się na dużą mobilność. Bez problemu schowasz je w kieszeń i zabierzesz ze sobą wszędzie, a do tego mniej rzucają się w oczy. Są też wygodniejsze i bezpieczniejsze, gdy słuchasz muzyki podczas aktywności fizycznej, zwłaszcza intensywnej.

Cięższe modele nauszne nie tylko mogą Ci wtedy przeszkadzać, ale jest większa szansa, że spadną Ci z głowy i się uszkodzą. Jeśli więc biegasz, jeździsz na rowerze, ćwiczysz na siłowni albo uprawiasz inny sport, słuchawki douszne będą zdecydowanie lepszym wyborem.

Argumenty na rzecz słuchawek przewodowych w coraz bardziej bezprzewodowym świecie

Wiesz już, kiedy modele dokanałowe sprawdzą się lepiej niż nauszne. Czemu jednak w XXI wieku warto czasem wybrać słuchawki douszne przewodowe, a nie bezprzewodowe? Przecież brak kabla, który może się plątać i musisz go podpinać do telefonu czy innego urządzenia to znacznie większa wygoda. Do tego niektóre smartfony nie mają już nawet wejścia mini jack, więc właściwie nie ma wtedy innego wyboru niż słuchawki Bluetooth…

To wszystko prawda, ale z drugiej strony słuchawki douszne przewodowe mają sporo zalet. Nawet jeśli któraś wypadnie Ci z ucha podczas aktywności fizycznej, ryzyko zgubienia lub uszkodzenia sprzętu jest niewielkie (a gdy wybierzesz model sportowy np. ze stabilnymi zaczepami na uszy, to szansa, że w ogóle wypadną, jest minimalna). Nie trzeba ich również ładować, więc zawsze możesz z nich skorzystać. Natomiast jeżeli chcesz przedłużyć działanie słuchawek bezprzewodowych, musisz zabrać ze sobą etui ładujące, które zajmuje miejsce.

Dwa główne, powiązane ze sobą argumenty, które przemawiają na korzyść słuchawek przewodowych to jednak cena oraz jakość dźwięku. Urządzenia z kablem ciągle są po prostu wyraźnie tańsze niż porównywalnej klasy modele bezprzewodowe. Jakość dźwięku będzie też wyższa, bo sygnał nie podlega kompresji, jest mniej szumów pochodzących ze słuchawek, a do tego nie ma zakłóceń, które mogą powodować opóźnienia lub przerwy w transmisji.

Zasada ta dotyczy przy tym zarówno modeli dousznych, jak i dousznych. Często nawet zauważalnie tańsze słuchawki z kablem będą brzmiały lepiej niż te droższe, ale bezprzewodowe. Rzecz jasna im wyższej klasy sprzęt, tym różnice te będą mniej wyczuwalne dla większości użytkowników. Jeśli jednak Twój budżet jest nieco mniejszy, a zależy Ci przede wszystkim na dobrej jakości dźwięku, postaw na słuchawki douszne przewodowe.

Słuchawki Sony – dobre modele douszne przewodowe w atrakcyjnych cenach

Jaki sprzęt dokanałowy z kablem warto wybrać? Dobre parametry w swojej klasie mają na przykład słuchawki Sony, które znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Sony Centre (sprawdź: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sluchawki_douszne_przewodowe_dokanalowe).

Do wyboru masz słuchawki douszne przewodowe w atrakcyjnych cenach, które zadowolą różnych użytkowników. Oferta obejmuje choćby słuchawki Sony, które zapewnią wyjątkową głębię basu, dzięki specjalnym technologiom (np. Powered Bass Duct++).

Artykuł sponsorowany