Tomografia stomatologiczno-laryngologiczna (CBCT) jest odmianą tradycyjnych badań tomografii komputerowej (CT).
Urządzenia CBCT używane przez stomatologów obracają się wokół pacjenta, przechwytując dane za pomocą stożkowej wiązki promieniowania rentgenowskiego. Dane te służą do rekonstrukcji trójwymiarowego obrazu, czyli 3D, takich obszarów anatomii pacjenta, jak zęby, okolice jamy ustnej i szczękowo-twarzowej, czyli usta, szczęka i szyja, oraz uszy, nos i gardło.
Na czym polega badanie CBCT?
Tomografia stomatologiczno-laryngologiczna jest coraz częściej wykorzystywana przez radiologów i stomatologów do różnych zastosowań klinicznych, w tym do planowania implantów dentystycznych, wizualizacji nieprawidłowych zębów, oceny szczęk i twarzy, oceny rozszczepu podniebienia, diagnozowania próchnicy, leczenia endodontycznego (kanałowego) oraz diagnostyki urazów zębów.
Tomografia komputerowa wiązki stożkowej (CBCT) została opracowana i wprowadzona specjalnie do obrazowania zębowo-szczękowo-twarzowego. Tomografia stomatologiczno-laryngologiczna ma szereg zalet w porównaniu z tomografią komputerową w praktyce klinicznej, takich jak niższe dawki promieniowania, niższe koszty, mniejsze wymagania przestrzenne, łatwiejsze pozyskiwanie obrazów i interaktywne tryby wyświetlania, takie jak rekonstrukcja wielopłaszczyznowa, które mają zastosowanie w obrazowaniu szczękowo-twarzowym.
Obrazowanie rentgenowskie, w tym tomografia CBCT, zapewnia szybki, nieinwazyjny sposób odpowiedzi na szereg pytań klinicznych. Obrazowanie podczas tomografii stomatologiczno-laryngologicznej dostarcza informacji trójwymiarowych (3D), a nie dwuwymiarowych (2D) dostarczanych przez konwencjonalny obraz rentgenowski. Może to pomóc w diagnozie, planowaniu leczenia i ocenie niektórych schorzeń. W wielu sytuacjach lekarz może zalecić wykonanie badania CBCT poznań jest miastem, w którym wykonywane są takie rodzaje badań. Stosuje się je nie tylko w stomatologii, ale również w urazach w okolicach twarzy i do diagnozowania chorób i nieprawidłowości w obszarze jamy ustnej, nosa i gardła.
Podobne artykuły
Maseczki do Twarzy: Jak Wybrać i Stosować Maseczki, Aby Zadbać o Swoją Cerę
Komu potrzebny jest koncentrator tlenowy?
Problemy z brzuchem po ciąży? Plastyka brzucha szansą na powrót do dawnej sylwetki