9 listopada, 2024

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Komu potrzebny jest koncentrator tlenowy?

Koncentrator tlenu to urządzenie, wykorzystywane zarówno w przewlekłych, jak i tymczasowych problemach z oddychaniem o różnym podłożu. Taka tlenoterapia to szansa na zaopatrzenie organizmu w niezbędny do życia gaz, a w konsekwencji na poprawę jakości codziennego funkcjonowania. Czym jest koncentrator tlenu i w jakich schorzeniach najczęściej wykorzystuje się takie urządzenie?

Czym jest i jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to specjalistyczna aparatura tlenowa, dzięki której możliwe staje się dostarczenie do organizmu niezbędnego do życia gazu. Takie urządzenie bezinwazyjnie, a zarazem niezwykle skutecznie, wspiera oddychanie, pozwalając na zaspokojenie potrzeb tlenowych. O tym, jak działa koncentrator tlenu, przeczytać można w artykule „Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?„, którego autor dokładnie wyjaśnił zasady funkcjonowania urządzenia. 

Wbrew pozorom, tlenoterapia nie jest skomplikowanym procesem. Koncentrator pobiera bowiem powietrze z otoczenia i filtruje je tak, by do organizmu pacjenta trafił tlen o wysokim stężeniu. Ten z kolei podawany jest przy pomocy maski tlenowej lub kaniuli, a sama tlenoterapia może odbywać się zarówno w placówce medycznej, jak i w warunkach domowych.

Kiedy warto zastosować tlenoterapię?

Tlenoterapia stosowana jest zarówno, u pacjentów cierpiących na niewydolność oddechową, jak i u osób w pełni zdrowych. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku:

  • poprawia ona jakość codziennego funkcjonowania,
  • wspiera nasz system immunologiczny,
  • pomaga w usuwaniu z organizmu bakterii i wirusów.

Więcej o możliwościach tlenoterapii można dowiedzieć się z artykułu „Butla z tlenem medycznym – najważniejsze informacje„, gdzie omówiono kolejne zalety takiego rozwiązania. To przede wszystkim zmniejszenie zawrotów głowy, poprawa koncentracji i samopoczucia, zwiększenie wydolności fizycznej oraz znacząca poprawa jakości snu. 

Nie można jednak zapominać również o schorzeniach, w których tlenoterapia staje się koniecznością. To przede wszystkim niewydolność oddechowa o różnym podłożu, choć wyróżnia się także wskazania nagłe, w których tlen podawany jest w celu ratowania życia.

Czy można wypożyczyć koncentrator tlenu?

Zakup własnego koncentratora tlenu to doskonałe rozwiązanie w przypadku pacjentów, wymagających długotrwałej terapii. Niestety, dla wielu osób jest to kosztowna inwestycja, przekraczająca często możliwości domowego budżetu. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji staje się wypożyczenie urządzenia. 

Warto podkreślić w tym miejscu, że profesjonalna wypożyczalnia koncentratorów tlenu, której ofertę sprawdzić można np. pod adresem patronus-med.pl, oferuje swoim klientom  nie tylko sprawdzone i przygotowane do pracy sprzęty, ale również profesjonalne doradztwo. To doskonałe wsparcie dla osób, które nie miały wcześniej kontaktu z tego rodzaju urządzeniami i nie do końca radzą sobie z ich obsługą. Wypożyczenie koncentratora to również idealne rozwiązanie dla pacjentów, potrzebujących jedynie tymczasowego wsparcia.

W jakich schorzeniach wykorzystywany jest koncentrator tlenu?

Jak już zostało wspomniane, koncentrator tlenu sprawdza nie tylko u osób chorych, ale również u tych, którzy chcą poprawić wydolność swojego organizmu, wpływając jednocześnie na jakość codziennego funkcjonowania. Warto jednak podkreślić, że takie urządzenie to przede wszystkim potężne wsparcie dla pacjentów, którzy na co dzień borykają się z różnego rodzaju chorobami. Wśród takich schorzeń wymienia się przede wszystkim niewydolność oddechową, duszności, płytki oddech, astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenia płuc, ich włóknienie czy nowotwór. Z koncentratorów tlenu z chęcią korzystają również osoby z dysplazją oskrzelowo-płucną, niewłaściwą pracą serca i chorobami układu krążenia, których efektem jest niewystarczająca podaż tlenu w organizmie.

Jak długo używa się koncentratora tlenu?

O tym, jak długo może być stosowany koncentrator tlenu, powinien zadecydować lekarz. Czas tlenoterapii uzależniony jest bowiem od wielu czynników, spośród których na pierwszy plan wysuwa się z pewnością choroba, na jaką cierpi dany pacjent. Poważne przypadki wymagają często podawania tlenu przez kilkanaście godzin dziennie, a czasem nawet i przez całą dobę. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się urządzenia przenośne, umożliwiające swobodne przemieszczanie się, również poza domem oraz aktywny udział w życiu społecznym.