27 kwietnia, 2024

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Choroby zębów i dziąseł – które z nich dotykają nas najczęściej?

Choroby jamy ustnej nie należą do rzadkości. Na ich pojawienie się wpływają nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz błędy w zakresie codziennej higieny. Wbrew pozorom, takie schorzenia nie są związane wyłącznie z próchnicą, spowodowaną szkodliwym oddziaływaniem kwasów organicznych na szkliwo zębów. Jak się bowiem okazuje, wachlarz możliwości jest tutaj znacznie szerszy, a choroby dziąseł i zębów stają się coraz bardziej powszechne. Które z nich dotykają nas najczęściej?

Skąd się biorą choroby zębów i dziąseł?

U podłoża wielu chorób dziąseł i zębów leżą nasze niewłaściwe nawyki, które warto poznać, by uniknąć ich przykrych konsekwencji. Będzie to przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej, połączona ze stosunkowo rzadkimi wizytami kontrolnymi w gabinetach stomatologicznych. Na ten temat wypowiada się również lekarz dentysta Joanna Ligara, związana zawodowo z jednym z gabinetów stomatologicznych w mieście Nowy Sącz:

Niezdrowa dieta, w tym nadmierne spożywanie słodyczy i napojów gazowanych, jest jednym z głównych czynników prowadzących do rozwoju chorób jamy ustnej. Cukry te są pokarmem dla bakterii, które produkują kwasy niszczące szkliwo zębów. Regularne spożywanie tych substancji może prowadzić do poważnych problemów, takich jak próchnica czy choroby dziąseł.”

Dodaje również, że:

„Aby chronić swoje zęby i dziąsła, zalecam ograniczenie spożycia tych szkodliwych produktów, a także zastąpienie ich zdrowymi przekąskami, takimi jak świeże owoce i warzywa, które wspomagają naturalną ochronę organizmu i pomagają utrzymać jamę ustną w dobrej kondycji.”


Nie bez znaczenia są też używki, takie jak nikotyna, obkurczająca naczynia krwionośne, co sprzyja szybkim rozwojom zakażenia. Co ważne, bagatelizowanie pierwszych objawów choroby prowadzi na ogół do jej szybkiego rozprzestrzeniania się, a to z kolei rodzi konieczność szeroko zakrojonego leczenia.

Która choroba najczęściej dotyka nasze zęby?

Z pewnością większość z nas, zapytana o choroby zębów, wymieni bez zastanowienia próchnicę. Nic dziwnego, bo to schorzenie najczęściej dotykające jamę ustną. Pod tą nazwą kryją się ubytki szkliwa, spowodowane rozkładem tkanki zębowej. Szybka pomoc stomatologiczna pozwala na ogół uniknąć konsekwencji tego procesu. Zbagatelizowanie problemu może z kolei spowodować pojawienie się kolejnych dolegliwości.

Na szczęście, jak przeczytasz po przejściu na stronę https://novadent-stomatologia.pl/oferta, nowoczesna stomatologia dysponuje bezbolesnymi metodami leczenia próchnicy, a wśród innowacyjnych technik wymienia się, chociażby leczenie kanałowe pod mikroskopem. Bezwzględnym warunkiem sukcesu w walce z próchnicą będzie jednak szybka reakcja na pojawienie się problemu oraz regularne wizyty kontrolne w gabinetach stomatologicznych.

Nie tylko próchnica, czyli na co jeszcze chorują nasze zęby?

Wbrew pozorom, nie tylko próchnica dotyka nasze zęby. Stomatolodzy na co dzień rozwiązują również cały szereg innych problemów, wśród których najczęściej wymieniają:

  • zgorzel – będący wynikiem zaniedbanej próchnicy, czego efektem jest zapalenie miazgi zęba. Choroba ta charakteryzuje się silnymi dolegliwościami bólowymi, związanymi ze stanem zapalnym, powstającym na skutek procesu obumierania miazgi zębowej,

  • kwasowa erozja szkliwa – czyli utrata szkliwa w wyniku szkodliwego oddziaływania chemicznych związków. Sprzyjają jej m.in. napoje gazowane i energetyczne, wino i cytrusy,

  • nadwrażliwość zębów – to skutek odsłonięcia zębiny, wrażliwej na zewnętrzne bodźce. Jej przyczyną może być zgrzytanie zębami lub też zbyt mocne ich szczotkowanie, co z kolei prowadzi do dyskomfortu podczas spożywania ciepłych lub zimnych posiłków.

Na jakie schorzenia narażone są dziąsła?

Nie tylko zęby narażone są na różnego rodzaju schorzenia. Te, które pojawiają się w jamie ustnej, mogą dotyczyć bowiem również i dziąseł. Wśród najczęściej pojawiających się chorób dziąseł, wymienia się przede wszystkim paradontozę, czyli zapalenie przyzębia, spowodowane gromadzeniem się płytki nazębnej, która następnie przekształca się w kamień.

Objawem paradontozy są m.in. krwawiące dziąsła, a zaniedbanie leczenia prowadzi do stopniowego wypadania zębów. Skutkiem odkładania się resztek pokarmów w przestrzeniach między zębami może być z kolei zapalenie dziąseł. O jego pojawieniu się świadczy krwawienie przy szczotkowaniu, a następnie ból przy spożywaniu posiłków oraz nieprzyjemny zapach z ust. Ten z kolei bywa określany mianem halitozy, u podłoża której leżą zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej oraz brak stosownej profilaktyki.

Dlaczego choroby zębów i dziąseł należy leczyć?

Odpowiednio szybka reakcja, następująca tuż po pojawieniu się pierwszych objawów schorzenia, powala na ogół uniknąć długotrwałego, a często również i kosztownego leczenia. Brak takich działań może z kolei rodzić kolejne problemy. To nie tylko wypadanie zębów czy niezwykle bolesne i groźne w skutkach zapalenie miazgi zębowej, ale również i cały szereg ogólnoustrojowych konsekwencji, do których zalicza się, chociażby bóle głowy, powikłania neurologiczne, zawał serca i zwiększone ryzyko poronienia u kobiet w ciąży.