4 lipca, 2022

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Rzepak – korzeń

Rzepak to jedna z popularniejszych polskich roślin uprawnych, która jest wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju wyrobów spożywczych, takich jak na przykład oleje roślinne.

Oczywiście proces jego uprawy wiąże się z koniecznością zadbania o wiele istotnych kwestii. Jedną z nich jest stan korzenia rzepaku. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie od korzenia (podobnie jak w przypadku innych roślin), zależy ogólny stan rzepaku, a to z kolei przekłada się na właściwe plony. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat korzeni rzepaku i ich prawidłowego rozwoju.

Rzepak – korzeń

Co warto wiedzieć o korzeniach rzepaku?

W przypadku rzepaku mamy do czynienia z korzeniem o budowie palowej. Jeśli jest on wykształcony prawidłowo to w górnej części jest równomiernie gruby, a jego średnica stopniowo maleje w kierunku dolnym. Dodatkowo z górnej części korzenia palowego wyrastają liczne korzonki boczne. W dolnej części tworzy się z kolei kilka korzeni bocznych, które są silniejsze. Sieć drobnych korzonków pokrywa z kolei całą powierzchnię korzenia. Silny i zdrowy system korzeniowy może sięgać nawet 3 metry w głąb gleby.

Prawidłowo wykształcony korzeń, opisany powyżej, umożliwia rzepakowi bezproblemowe pobieranie wody i składników odżywczych z podłoża, a także zapewnia efektywną ochronę przed różnymi negatywnymi czynnikami, takimi jak na przykład susza. Prawidłowy rozwój korzenia wymaga odpowiedniego przygotowania i nawożenia gleby, a także stosowania różnego rodzaju środków ochronnych. Dzięki temu jego kształtowanie i dalsze funkcjonowanie nie zostaną zaburzone albo całkowicie zahamowane.

Warto sięgać między innymi po fungicydy oraz inne preparaty ochronne. Sporo cennych porad można znaleźć u różnych specjalistów oraz sprzedawców w dobrych sklepach rolniczych. Dodatkowo warto zapoznać się z informacjami dostępnymi w Internecie, na przykład na stronie https://miedzymiedzami.com/artykul/pierwszy-zabieg-w-rzepaku-ozimym-wybierz-rozwiazanie-szyte-na-miare oraz w innych serwisach o tematyce rolniczej.