16 czerwca, 2024

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Dlaczego warto zdecydować się na zakup płytek gresowych?

Płytki gresowe stają się coraz bardziej popularnym materiałem wykończeniowym w nieruchomościach mieszkalnych i komercyjnych.

Co ciekawe, ta estetyczna i łatwa w pielęgnacji okładzina do podłóg i ścian jest nadal wytwarzana ze tych samych naturalnych surowców, zgodnie z tradycyjnym procesem. Jednak opracowano nowoczesne techniki, aby nadać płytkom gresowym i ceramicznym odważny, współczesny i ciekawy wygląd oraz wzornictwo.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup płytek gresowych?

Jak wytwarza się płytki gresowe?

Płytki gresowe zawsze były i nadal są produktem całkowicie naturalnym. Są wytwarzane głównie z gliny, z dodatkiem składników mineralnych, takich jak węglan, skaleń, kaolin i piasek, a także pewnej ilości wody, która utrzymuje wszystko razem. Mieszanina jest mielona, następnie suszy się ją na proszek, który jest umieszczany w formach i prasowany prasą hydrauliczną, w wyniku czego powstają płytki. To tłoczenie nie tylko formuje płytki w kwadraty, sześciokąty, owale czy inne ozdobne kształty, ale także je wzmacnia. Są one dalej suszone, aby pozbyć się wszelkiej wilgoci, która może pozostać w masie.

Kolejnym krokiem jest opcjonalny proces szklenia płytki, który doda atrakcyjnego koloru i faktury. Następnie płytka gresowa jest wypalana w piecu, podobnie jak inne wyroby ceramiczne, i może osiągnąć temperaturę ponad 1300 stopni Celsjusza. Ten proces wypalania dawniej zajmował kilka godzin, ale opracowano nowe metody, aby przyspieszyć procedurę, tak aby płytki gresowe były wypiekane krócej niż godzinę. Płytki rektyfikowane po wypaleniu docina się mechanicznie, aby były równe, o idealnych bokach i narożnikach, pozwala to na zastosowanie minimalnej fugi.

Płytki są również oceniane pod względem twardości według skali PEI, w celu określenia stopnia natężenia ruchu pieszego, jakie będą w stanie wytrzymać. Postępy technologiczne upraszczają produkcję płytek, jednocześnie zwiększając możliwości projektowe dostępne obecnie dla właścicieli domów i nieruchomości komercyjnych. Jeśli szukasz płytek imitujących kamień, zajrzyj na stronę https://e-plytki.eu/pl/c/LUSSO/7503. Jedną z najbardziej imponujących jest technologia druku atramentowego o wysokiej rozdzielczości. Pozwala to na drukowanie płytek z wszelkiego rodzaju realistycznymi wzorami, imitujące przykładowo marmur i inne kamienie naturalne czy drewno.