23 kwietnia, 2024

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Najczęściej zadawane pytania przed badaniem tomografem komputerowym

Badanie tomografii komputerowej jest dzisiaj powszechnie stosowane w wielu przypadkach, dlatego coraz większe grono pacjentów interesuje się tym sposobem diagnozowania chorób. Internet to miejsce, gdzie w łatwy i szybki sposób można znaleźć wiele informacji na ten temat. W celu ułatwienia poszukiwań postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu 5 najczęściej zadawanych pytań, na które odpowiedzi poszukują pacjenci udający się w najbliższym czasie na badanie TK. W artykule znajdziesz między innymi odpowiedzi na pytania, ile kosztuje tomografia komputerowa, czy jak się do niej przygotować. 

Jak się ubrać idąc na badanie tomografii komputerowej? 

Przez wzgląd na swój komfort, w dniu badania najlepiej założyć luźne i wygodne ubranie, na przykład dres. Ponadto, warto pamiętać o tym, że garderoba nie powinna zawierać żadnych metalowych elementów, takich jak nity, sprzączki lub guziki, bowiem mogą one mocno zakłócić obraz uzyskany podczas badania. Dla własnego bezpieczeństwa i w celu zapewnienie skuteczności badania, na czas wizyty w Medycznym Centrum Diagnostycznym należy pozbyć się także biżuterii. 

Ile wynosi cena za badanie tomografem? 

Badanie tomografii komputerowej można wykonać na NFZ, ale bardzo często czas oczekiwania na termin wynosi kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Możesz też umówić się na badanie prywatnie, co wiąże się z wydatkiem od 200 do 1200 zł w zależności od regionu, wybranej placówki oraz rozległości wykonywanego badania. Przykładowo cena tomografii komputerowej w Warszawie skupionej na analizie stanu zatok wynosi średnio 250 zł, zaś koszt badania stawu biodrowego zaczyna się od 450 zł. Kwoty te mogą być zmienne, dlatego w celu poznania aktualnej ceny badania należy skontaktować się z wybraną placówką diagnostyczną. W niektórych przypadkach, lekarz zaleca podanie kontrastu w celu uzyskania lepszego obrazu ciała pacjenta. Jest on dodatkowo płatny, a jego koszt waha się średnio od 100 do 200 zł. 

Czy na badanie tomografii komputerowej należy mieć skierowanie od lekarza?

Tak, do wykonania badania tomografii komputerowej wymagane jest skierowanie od lekarza, nawet jeśli ma być ono wykonane odpłatnie. Skierowanie może zostać wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę, w zależności od przyczyny badania. Wskazania do wykonania tomografii komputerowej mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czy za pomocą tomografii można wykryć stan chorobowy? 

Tomografia komputerowa jest jedną z podstawowych i skutecznych metod diagnozowania pacjentów. Doświadczeni lekarze twierdzą, że tomografia jamy brzusznej jest dokładniejsza od badania USG, bowiem pozwala uzyskać wyraźny obraz umożliwiający identyfikację schorzenia. Jednocześnie, badanie TK charakteryzuje się nieco mniejszym kosztem i szybszym terminem realizacji w porównaniu do rezonansu magnetycznego. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo większej ceny rezonansu magnetycznego w Warszawie, to badanie ma szerokie zastosowanie w diagnozowaniu różnych chorób, bowiem pod kątem dokładności uzyskiwania obrazów ma pewną przewagę nad TK. 

Ile dni przed badaniem tomografii komputerowej należy wykonać kreatyninę? 

W niektórych przypadkach, przed badaniem tomografii komputerowej, lekarz zaleca wykonanie analizy poziomu kreatyniny we krwi pacjenta w celu sprawdzenia stanu nerek. Wynik z badania jest ważny przez okres 30 dni, jednak lekarze zalecają udanie się do laboratorium tydzień przed zaplanowanym TK. Warto pamiętać, że dwanaście godzin przed pobieraniem krwi do badania nie powinno się spożywać kawy ani herbaty, natomiast dzień przed planowanym terminem oraz w dzień badania należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego.