26 kwietnia, 2024

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Blefaroplastyka – czy zabieg korekty powiek można wykonać na NFZ?

Skutki procesu starzenia się stają się coraz bardziej zauważalne wraz z upływem kolejnych lat. Jest to proces nieodwracalny, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Jednym z jego objawów jest utrata wiotkości skóry, uwidaczniająca się w opadających powiekach. Taki stan rzeczy nie tylko negatywnie wpływa na nasz wygląd zewnętrzny, ale często powoduje również dyskomfort w postaci zawężenia pola widzenia. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zabieg chirurgiczny, poprawiający wygląd powiek. Czy istnieje możliwość,

by wykonać go w ramach refundacji NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia a chirurgia plastyczna – jak to wygląda w praktyce?

Większość dorosłych osób regularnie opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Niestety, nie wszystkie zabiegi medyczne objęte są refundacją. Aby pacjent mógł z niej skorzystać, konieczne jest bowiem wykazanie istotnych problemów zdrowotnych, związanych z daną dolegliwością. Będzie to przede wszystkim ratowanie życia lub też znacząca poprawa jakości codziennego funkcjonowania. Jak nietrudno się domyślić, możliwości skorzystania z chirurgii plastycznej są w tym zakresie mocno ograniczone. Dotyczy to również chirurgicznej korekty powiek, nazywanej także blefaroplastyką.

Czy warto poddać się operacji powiek w prywatnej klinice?

Niekiedy zdarza się, że nawet regularne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, nie kwalifikuje nas do wybranego zabiegu. Pacjenci decydują się również na prywatne kliniki, chcąc skrócić czas oczekiwania w kolejce do specjalisty, a następnie na wybrany zabieg. Taka korekta powiek dolnych w Gdyni, o której więcej przeczytać można pod adresem https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/plastyka-powiek, to również szansa dla tych, którzy chcą skorzystać z możliwości blefaroplastyki wyłącznie ze względów estetycznych. Cena zabiegu uzależniona jest nie tylko od wybranej kliniki, ale również od techniki zabiegowej, która będzie wykorzystana podczas operacji.

Kiedy blefaroplastykę refunduje NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia na listę procedur refundowanych wprowadził kilka operacji, związanych z plastyką powiek. Jest to m.in. operacja tarczki i mięśnia dźwigacza, podszycie mięśnia czołowego, a także korekcja opadania powieki, dokonywana poprzez podwieszenie mięśnia okrężnego oka. Z takich możliwości nie można jednak skorzystać wyłącznie ze względów estetycznych. Muszą bowiem pojawić się także względy medyczne, odgrywające najważniejszą rolę w przypadku refundacji. Będą to przede wszystkim zaburzenia widzenia, które spowodowane są opadającymi powiekami. Częstym powodem, podawanym przez pacjentów, jest również nawracające zapalenie spojówek. Ci, którzy nie odczuwają tego rodzaju dolegliwości, będą musieli skorzystać z usług, oferowanych przez prywatne kliniki.

Jak wygląda zabieg blefaroplastyki, refundowany przez NFZ?

Chirurgiczna korekta opadających powiek wiąże się z koniecznością dopełnienia całego szeregu formalności. Rozpoczynają się one od konieczności uzyskania stosownego skierowania, wydawanego przez lekarza rodzinnego. Kolejnym krokiem będzie wizyta kwalifikująca u specjalisty z zakresu okulistyki, a następnie długotrwałe oczekiwanie na termin zabiegu. I to właśnie wydłużające się oczekiwanie jest bardzo często powodem rezygnacji z refundacji i skorzystania z usług dobrych klinik medycyny estetycznej.