13 października, 2024

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Rodzaje opraw żarówek LED

W przeszłości żarówki LED nie zawsze były dostępne w takich samych oprawach jak tradycyjne żarówki.

Obecnie oświetlenie LED jest dostępne w różnych oprawach dostosowanych do różnorodnych potrzeb, dzięki czemu każdy może skorzystać z energooszczędnych diod LED w różnych rozwiązaniach. Oczywiście najpopularniejsze są żarówki E27, znajdziemy je w zastosowaniach oświetleniowych na całym świecie. Mierzą 27 mm, czyli tyle samo co halogen lub tradycyjna żarówka z gwintem E27, więc możesz po prostu włożyć LED E27 do istniejącej oprawy oświetleniowej E27, jest to całkowicie bezproblemowe.

Rodzaje opraw żarówek LED

Wiele rodzajów żarówek LED nie wymaga wymiany oświetlenia

Gwint żarówki E14 jest identyczny jak E27, ale jest mniejszy, mierzy zaledwie 14 mm średnicy, dlatego często stosuje się ją w małych oprawach do celów dekoracyjnych lub praktycznych, takich jak oświetlenie punktowe, kinkiety i lampki nocne. Inną popularną żarówką jest oprawa B22, czyli bagnetowa, która mierzy 22 mm średnicy i często znajduje się w lampach z abażurami. Mniejsza alternatywa dla dużej żarówki B22, to żarówka B15 o średnicy zaledwie 15 mm.

Podobnie jak w przypadku starszych, mniej wydajnych halogenów GU10, żarówka LED GU10 ma dwie małe szpilki, lub nogi, u podstawy, co oznacza, że w większości przypadków można je zamontować w istniejących oprawach halogenowych. PAR38 to żarówka, która emituje dużo lumenów, więc ma wysoką jasność. Wyposażony jest w łącznik śrubowy i jest często używany do warsztatów, ochrony i oświetlenia komercyjnego. G9 są mniejsze i często można je znaleźć w urządzeniach i elektronice. Rzucają ciemniejsze światło, często emitujące jedynie 300 lumenów.

Do specjalistycznych zastosowań odpowiednie będą moduły goq-led.pl to strona, za pośrednictwem której możemy je zakupić. Jednym z problemów, z którymi borykają się użytkownicy świetlówek, jest ich utylizacja. Te żarówki mają śladowe ilości rtęci i wymagają odpowiedniej utylizacji. Diody LED nie zawierają rtęci i można je wyrzucać jak stare żarniki. Ryzyko dla zdrowia również jest mniejsze, jeśli dioda LED pęknie, chociaż rozbite szkło nadal będzie stanowić problem. Nie ma również zagrożenia dla środowiska, ponieważ diody LED nie zawierają niebezpiecznych substancji.