Decyzja o wykonaniu tatuażu powinna być zawsze dobrze przemyślana. Zdarza się jednak, że po jakimś czasie wykonany tatuaż może się znudzić lub przestać pasować do naszego poczucia estetyki. Na szczęście dla osób, które chcą pozbyć się tatuażu, jest to możliwe przy użyciu lasera z odpowiednio dobraną profesjonalną głowicą. Na czym polega ten zabieg i czy nie pozostawia blizn?
Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?
Laserowe usuwanie tatuażu jest zabiegiem mało inwazyjnym, ale jednocześnie odrobinę bolesnym. Osoby, które są wyjątkowo czułe na ból, mogą skorzystać z możliwości zastosowania kremu znieczulającego przed użyciem lasera. Sam zabieg polega na wysyłaniu przez głowicę lasera intensywnych i krótkotrwałych fal świetlnych, które docierają do barwnika i rozbijają go. Dzięki nowoczesnej technologii impulsy świetlne trafiają jedynie w miejsca, gdzie jest barwnik, omijając tym samym skórę dookoła. Rozbijany barwnik wydalany jest w sposób naturalny przez organizm, a konkretnie przez układ chłonny. Co ważne, w przypadku większych lub świeżych tatuaży konieczne może się okazać kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Ważne, by pamiętać, że kolorowe barwniki są znacznie trudniejsze do usunięcia niż czarny pigment.
Usuwanie tatuażu laserem a blizny
Usuwanie tatuażu przy pomocy lasera wiąże się z koniecznością odpowiedniej pielęgnacji skóry poddanej zabiegowi. Po jego wykonaniu należy trzymać się ściśle zaleceń lekarza. Ważne jest utrzymanie obszaru z usuwanym tatuażem w idealnej czystości. Po zabiegu należy stosować specjalną, zaleconą przez lekarza maść. Co więcej, w okresie gojenia, konieczne jest unikanie sauny, basenu oraz opalania. Jeżeli zastosujemy się do zaleceń, zabieg nie powinien pozostawić mocno widocznych i rzucających się w oczy blizn. Należy pamiętać, że uszkodzenia skóry powodujące blizny powstają zazwyczaj właśnie podczas tatuowania a nie laserowego usuwania pigmentu.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Nie każdy może skorzystać z laserowego usuwania tatuażu. Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu, wśród których znajdziemy między innymi infekcje skórne, czy skłonność do powstawania blizn. Co więcej, z zabiegów takich nie mogą korzystać osoby zmagające się z nowotworem, cukrzycą oraz kobiety ciężarne i karmiące. Wykluczenia obejmują również chorych, których terapia opiera się na lekach fotouczulających. O tym, czy kwalifikujemy się do przeprowadzenia zabiegu, dowiadujemy się od specjalisty, który przed podjęciem decyzji przeprowadza szczegółowy wywiad z potencjalnymi pacjentami.
Laserowe usuwanie tatuażu to bezpieczna metoda pozbycia się niechcianych już ozdób na ciele. Aby laser nie pozostawił po sobie śladu, należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych.
Podobne artykuły
Dysplazja stawu biodrowego: przyczyny, diagnostyka i leczenie
USG nadgarstka – kluczowe narzędzie diagnostyczne w ocenie urazów i schorzeń nadgarstka
Badanie USG jąder: kluczowe narzędzie diagnostyczne w urologii