30 października, 2024

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Problemy z brzuchem po ciąży? Plastyka brzucha szansą na powrót do dawnej sylwetki

Ciąża to wyjątkowe doświadczenie, w trakcie którego w organizmie kobiety zachodzą różnorodne procesy adaptacyjne. Większość z nich znika samoistnie po porodzie i okresie połogu, choć niektóre pozostają, stając się tym samym źródłem kompleksów i obniżonej samooceny. Mowa tutaj przede wszystkim o rozluźnionych mięśniach i rozciągniętej skórze na brzuchu oraz nadmiarze tkanki tłuszczowej, zlokalizowanej w tym obszarze ciała. Jak przywrócić pewność siebie i odzyskać sylwetkę sprzed ciąży? Odkryj potencjał, tkwiący w medycynie estetycznej!

Czym jest plastyka brzucha?

Abdominoplastyka, bo tak właśnie w medycynie estetycznej określana jest plastyka brzucha, to procedura, związana z ingerencją chirurgiczną, mającą na celu poprawę wyglądu sylwetki w tym obszarze ciała. Jest to możliwe dzięki usunięciu nadmiaru rozciągniętej skóry i tkanki tłuszczowej, ale również wzmocnieniu mięśni, rozluźnionych po szybkim utracie wagi. 

Po przejściu na stronę plastyka brzucha po ciąży dowiesz się, że zabieg ten przeznaczony jest zarówno dla osób, zmagających się z konsekwencjami dużej utraty masy ciała w stosunkowo krótkim czasie, jak i dla kobiet po okresie ciąży. Warto podkreślić jednak, że abdominoplastyka nie może stanowić alternatywy dla zdrowej diety i regularnych ćwiczeń. Jest to bowiem skuteczne wsparcie dla osób, które – pomimo fizycznej aktywności i racjonalnego odżywania – nie mogą powrócić do dawnej formy.

Kiedy warto rozważyć plastykę brzucha?

Wbrew pozorom, na zabieg abdominoplastyki decyduje się coraz więcej osób. Idealnie obrazują to badania Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, zgodnie z którymi tego typu operacje zajmują 5 miejsce w rankingu najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej na świecie. Jednocześnie wykazano, że na taką ingerencję decydują się w znacznej mierze kobiety. 

Przyczyny takiego stanu rzeczy idealnie obrazuje artykuł “Operacja plastyczna brzucha u kobiet po ciąży”, w którym omówiono najważniejsze wskazania do operacji plastycznej brzucha. Wśród nich najczęściej wymienia się wypukły brzuch po porodzie, nadmiar wiotkiej skóry w tym obszarze ciała, a także rozstępy pociążowe. Jednak do zabiegu kwalifikowane są również osoby, które pomimo regularnych ćwiczeń i zbilansowanej diety nie mogą osiągnąć upragnionej sylwetki.

Czy rodzaj porodu wpływa na kwalifikację do plastyki brzucha?

Plastyka brzucha to operacja, do której mogą zostać zakwalifikowane zarówno kobiety, które urodziły dziecko siłami natury, jak i te po cesarskim cięciu. Warto podkreślić jednocześnie, że drugi przypadek rodzi znacznie więcej trudności. Tkanka w obrębie blizny będzie bowiem mniej elastyczna, a mięśnie będą cechować się znacznie większym osłabieniem. Rozciągnięta skóra, układająca się w fałdy, a także nadmierny depozyt tkanki tłuszczowej to problem, który narasta również wraz z kolejnymi ciążami. Abdominoplastyka jest więc idealnym wsparciem dla osób, których brzuch nie wrócił do formy sprzed ciąży, pomimo podejmowanych w tym kierunku działań. Co ważne, wsparcie to będzie niezależne od liczby porodów i ich rodzaju.

Jak efektywnie przygotować się do zabiegu abdominoplastyki?

Plastyka brzucha to zabieg, dzięki któremu możliwa jest poprawa sylwetki po okresie ciąży i porodu. Warto wiedzieć jednak, że jest to również rozległa ingerencja chirurgiczna, którą należy dokładnie rozważyć. Najlepiej zrobić to w ramach specjalistycznej konsultacji. W jej trakcie lekarz oceni stan zdrowia i odpowie na wszelkie pytania. Przygotowanie do abdominoplastyki obejmuje również:

  • ćwiczenia mięśni brzucha, mające na celu ich wzmocnienie,
  • zdrową dietę i walkę o utrzymanie stabilnej wagi,
  • odpowiednie nawadnianie organizmu,
  • stosowne przygotowanie psychiczne i realistyczne oczekiwania, budujące satysfakcję z osiągniętych rezultatów.

Jeszcze przed zabiegiem warto również zadbać o pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków i opiece nad dzieckiem. Należy bowiem wiedzieć, że rekonwalescencja po plastyce brzucha wiąże się z koniecznością ograniczenia wysiłku i aktywności fizycznej przez pewien okres czasu.

Dlaczego warto wykonać plastykę brzucha po ciąży?

Korzyści, jakie płyną z operacji plastycznej brzucha, jest naprawdę wiele. Wśród nich warto wymienić:

  • poprawę wyglądu fizycznego, co wpływa na pewność siebie i wzrost samoakceptacji,
  • usunięcie nieestetycznych rozstępów, związanych z przybieraniem na wadze w okresie ciąży,
  • poprawę jakości codziennego funkcjonowania,
  • pozbycie się kompleksów, wpływających na samopoczucie i utrudniających kontakty społeczne. 

 

Dzięki plastyce brzucha możliwe jest również przywrócenie włóknom mięśniowym wytrzymałości sprzed okresu ciąży i wzmocnienie mięśni jamy brzusznej. W niektórych przypadkach wykonywana jest również liposukcja, połączona z modelowaniem, dającym efekt sportowej sylwetki. 

Warto podkreślić jednak, że efekty abdominoplastyki będą różne u poszczególnych pacjentów. To właśnie dlatego istotna będzie specjalistyczna konsultacja lekarska, w trakcie której omówione zostaną zarówno korzyści, płynące z operacji, jak i zagrożenia z nią związane.

Czy po plastyce brzucha można zajść w ciążę?

Zabieg abdominoplastyki powinien zostać wykonany dopiero po upływie 6 miesięcy od porodu. Kolejne pół roku muszą poczekać także kobiety, które zdecydowały się na karmienie piersią. Współcześnie uznaje się również, że plastykę brzucha wykonuje się po ostatniej ciąży. To właśnie ten okres związany jest bowiem z naciąganiem skóry na brzuchu oraz ze zwiększonym ryzykiem rozejścia się mięśni prostych w tym obszarze ciała. 

Taki stan rzeczy może znacząco pogorszyć, a nawet całkowicie zniweczyć osiągnięte dzięki operacji rezultaty. Będzie on wiązał się również ze zwiększonym dyskomfortem, wynikającym z dużego napięcia mięśni, wzmocnionych w trakcie zabiegu. W tym kontekście należy podkreślić jednak, że abdominoplastyka nie stanowi zagrożenia dla dziecka i dla jego prawidłowego rozwoju wewnątrzmacicznego.