Stulejka to schorzenie, które dotyczy zarówno małych chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Jego istotę stanowią trudności lub nawet niemożność ściągnięcia napletka z żołędzi prącia. Ten z pozoru błahy problem, przyczynić się może do wielu przykrych konsekwencji natury zdrowotnej, w tym m.in. do częstych stanów zapalnych, problemów z oddawaniem moczu, a nawet trudności w życiu seksualnym, u których podłoża leży ból i dyskomfort odczuwany przez osobę, zmagającą się ze stulejką w różnym stopniu zaawansowania. Już na wstępie warto podkreślić, że stulejka nie zawsze wymaga ingerencji chirurgicznej. Niemniej jednak to najskuteczniejsza metoda trwałego usunięcia tej przykrej dolegliwości. Jakie objawy daje stulejka i do czego może doprowadzić zaniedbanie w jej leczeniu?
Czym jest stulejka i co ją powoduje?
O problemie stulejki mówi się coraz głośniej. Cennym źródłem informacji, związanych z tym przykrym schorzeniem, są również strony internetowe, takie jak www.problemstulejki.pl, podejmujące kompleksowo tematykę, związaną z higieną i intymnością najmłodszych pokoleń. Nic dziwnego, bo schorzenie to dotyczy nie tylko dorosłych mężczyzn, ale również i młodych chłopców, a nawet dzieci, choć w wielu przypadkach znika ono wraz z wiekiem. Sama stulejka to nic innego, jak zwężenie napletka, które utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia jego pełne odprowadzenie z żołędzi prącia. Warto podkreślić, że stan ten będzie zupełnie normalny u dzieci, które nie ukończyły jeszcze czwartego roku życia. Wówczas mówi się o tzw. stulejce fizjologicznej, która zanika wraz z upływem czasu. Jeśli jednak problem nie ustąpi samoistnie, konieczne staje się wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przyczyny takiego stanu rzeczy nie zostały do końca poznane. Wiadomo natomiast, że do rozwoju stanów zapalnych przyczynia się zaleganie mastki i brak odpowiedniej higieny w tym obszarze ciała.
Jak zdiagnozować stulejkę?
Stulejka to schorzenie bardzo łatwe do zdiagnozowania. Na ogół rodzice zgłaszają się na konsultację po zauważeniu trudności w codziennej toalecie dziecka, których źródłem jest utrudnione zsuwanie napletka lub zupełny brak takiej możliwości. Taki stan rzeczy uniemożliwia często zachowanie odpowiedniej higieny, co z kolei determinuje kolejne problemy, łącznie z infekcjami, obrzękiem i zaczerwienieniem, pojawiającym się w tym obszarze. Częstymi dolegliwościami, zgłaszanymi przez chłopców i ich rodziców, są również dyskomfort i ból oraz treść ropna, wydobywająca się spod napletka. U dzieci stulejka może prowadzić także do zakażeń, spowodowanych przedostawaniem się bakterii do układu moczowego. Wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, powstrzymując się jednocześnie od prób siłowego rozwiązania problemu, co przyczynić się może do jego spotęgowania i rozwoju kolejnych niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.
W jaki sposób leczy się stulejkę?
Leczenie stulejki przyjmuje na ogół dwie formy. U małych dzieci zaleca się przede wszystkim regularne odprowadzanie napletka, przy zachowaniu wysokiego stopnia ostrożności, by nie uszkodzić delikatnych tkanek. Najlepiej robić to w trakcie kąpieli, gdy skóra nabiera miękkości i elastyczności. Środkiem pomocniczym mogą być również maści sterydowe, ułatwiające bezbolesne ściąganie napletka z żołędzi prącia. Nawracające stany zapalne i problemy z oddawaniem moczu, determinują z kolei konieczność ingerencji chirurgicznej. Taka operacja przeprowadzana jest z reguły w znieczuleniu ogólnym i sprowadza się do tzw. plastyki napletka. W trakcie zabiegu usuwany jest jego fragment, co pozwala na trwałe rozwiązanie problemu. Konsekwencją takiej ingerencji jest zazwyczaj obrzęk i zaczerwienienie, które ustępują po upływie okresu rekonwalescencji. Warto skorzystać z takiej możliwości, gdyż nieleczona stulejka prowadzi do wielu przykrych konsekwencji, łącznie z problemami z oddawaniem moczu, bólem i dyskomfortem oraz zaburzeniami erekcji i wytrysku nasienia w przyszłości.
Podobne artykuły
Maseczki do Twarzy: Jak Wybrać i Stosować Maseczki, Aby Zadbać o Swoją Cerę
Komu potrzebny jest koncentrator tlenowy?
Problemy z brzuchem po ciąży? Plastyka brzucha szansą na powrót do dawnej sylwetki