29 kwietnia, 2024

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Gęś – czym się charakteryzuje jej mięso i jak ją przyrządzić?

Gęś to ptak wodny z rodziny kaczkowatych, ceniony za swój charakterystyczny smak. Ten drób jest bardziej tłusty niż mięso kurczaka czy kaczki, co nadaje mu wyjątkową soczystość i strukturę. Cechuje się ciemnym kolorem i jest delikatny. Także tłuszcz gęsi jest bardzo aromatyczny i może być używany do smażenia lub pieczenia.

Gęsina – ciekawostki

Ten typ drobiu często kojarzony jest ze świętami, zwłaszcza z Bożym Narodzeniem, ale oczywiście można go podawać przez cały rok. Przed przygotowaniem mięso należy umyć, a jeśli znajdziemy na nim pióra, to trzeba usunąć je pęsetą. Warto także odkroić tłuszcz i wyjąć podroby.

Świeże tuszki można bezpiecznie przechowywać w lodówce o temperaturze czterech stopni Celsjusza przez okres od dwóch do trzech dni, najlepiej jest je przykryć np. folią spożywczą. Gęś możemy także zamrozić i przechowywać ją do 12 miesięcy, pod warunkiem, że temperatura w zamrażarce utrzymuje się na poziomie -18 stopni Celsjusza.

Ten rodzaj drobiu zawiera sporo żelaza i witaminy B2, ma także dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Gęś kupisz w sieci hipermarketów Kaufland, aktualną ofertę sprawdzisz na stronie: https://www.kaufland.pl/asortyment/produkty-spozywcze/mieso/drob/ges.html.

Gęsia wątroba często jest wykorzystywana do produkcji luksusowego foie gras. Ten delikatny produkt jest szczególnie ceniony w kuchni francuskiej. Ma on wyjątkowy, bogaty smak i delikatną teksturę, co czyni go popularnym składnikiem dań serwowanych w ekskluzywnych restauracjach. Warto zaznaczyć, że produkcja i sprzedaż foie gras jest zakazana lub ograniczona w niektórych krajach ze względu na kontrowersje związane z etycznymi aspektami hodowli zwierząt.

Jak upiec gęś, żeby była soczysta?

Najpopularniejsza potrawa z tego mięsa to gęś pieczona w całości z nadzieniem, które można zrobić np. z kapusty kiszonej. Nie zalecamy częstego łączenia tego sycącego mięsa z kluskami czy sosami, takie zestawienie doskonale nadaje się na specjalne okazje. Mięso dobrze komponuje się ze świeżymi warzywami, świetnie sprawdzi się również na grillu. Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni możesz przygotować wykwintne dodatki takie jak:

  • Sos daktylowy
  • Sos winny
  • Puree ze słodkich ziemniaków i kasztanów
  • Puree brukselkowo-batatowe
  • Nadzienie z suszonych owoców i kasztanów

Gęś pieczemy w temperaturze 160 stopni Celsjusza. Czas jest uzależniony od wagi mięsa, każdy kilogram tuszki to około 45 min pieczenia.

Pamiętaj, że gęsina jest bardziej tłusta niż niektóre inne mięsa, dlatego przygotowując dania z jej wykorzystaniem, warto zwrócić uwagę na kontrolowanie ilości tłuszczu i dostosowanie przepisów do własnych preferencji smakowych.