26 kwietnia, 2024

Mój Styl Blog

Jak żyć zdrowo, co warto kupić a co nie?

Wnętrze w stylu skandynawskim, czyli świetny sposób na unikalne urządzenie mieszkania

Jeśli lubisz rozświetlone, jasne wnętrza i cenisz sobie przytulny minimalizm, koniecznie zwróć uwagę na styl skandynawski.

To jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów na urządzenie mieszkania. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest też bardzo praktyczny. W tak zorganizowanym mieszkaniu znacznie łatwiej można utrzymać porządek.

Wnętrze w stylu skandynawskim, czyli świetny sposób na unikalne urządzenie mieszkania

Styl skandynawski – na co zwrócić uwagę

Prekursorem tego nurtu był szwedzki malarz i architekt Carl Larsson. Jasne akwarele jego autorstwa stały się punktem wyjściowym do urządzania wnętrz skandynawskich domów. Duża ilość bieli pomagała odciąć się od ponurej pogody panującej na północy Europy. Od lat 60. trend ten zyskuje popularność na całym kontynencie.

Jeśli szukasz aranżacyjnych inspiracji, znajdziesz je w miejscach takich, jak na przykład sklep Missdeco w stylu skandynawskim. Jakie elementy wyróżniają styl skandynawski? To przede wszystkim prostota i nacisk na funkcjonalność. W aranżacjach wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały. Z kolei jasna kolorystyka sprawia, że wnętrze zostaje optycznie powiększone. Kluczem do funkcjonalnego wnętrza jest mała liczba mebli. To pragmatyczne podejście sprawia, że mieszkanie staje się wygodne i łatwo utrzymać w nim czystość. Wpływa na to również rezygnacja z ozdób i bibelotów. Często w takich mieszkaniach okna pozbawione są zasłon i firanek.

Oprócz bieli, kolory wykorzystywane w stylu skandynawskim to rozmaite odcienie szarości czy błękitu. Dopełnieniem są naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, ale także mniej oczywiste dodatki z wikliny, rattanu czy bawełny. W takich wnętrzach świetnie sprawdzają się na przykład stylowe pledy o grubym splocie. 

Styl skandynawski jest ściśle powiązany z naturą. W związku z tym dominuje tu ekologiczne podejście i dbałość o środowisko naturalne. Dlatego wnętrza takich mieszkań są jasne, funkcjonalne i harmonijne. Wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrają. Dlatego mimo minimalistycznego podejścia, nie są to mieszkania puste czy ascetyczne, jak mogłoby się wydawać. Przeciwnie – światło, naturalne dodatki i tkaniny dodają mieszkaniu ciepła, spokoju i równowagi.